Dla kogo dieta białkowa?

Próba określenia kręgu osób, które mogą skorzystać z dobroczynnego działania diety zawsze jest zadaniem trudnym i niemal zawsze możemy przekonać się o tym, że podjęcie się tego zadania nie usatysfakcjonuje wszystkich. Osoby, które uważają się za entuzjastów takiej formy gubienia zbędnych kilogramów przekonują, że każdy może skorzystać z dobrodziejstw, jakie niesie za sobą dieta białkowa, dietetycy i inni lekarze zalecają jednak pewną ostrożność. Dieta nie powoduje negatywnych zmian w naszych organizmach, wiąże się jednak z ograniczeniem liczby przyjmowanych tłuszczy i węglowodanów oraz zwiększeniem ilości płynów, to zaś nie musi przysłużyć się każdemu pacjentowi. Zazwyczaj zwraca się uwagę na to, że każda osoba myśląca o diecie powinna zdecydować się na złożenie wizyty lekarzowi, aby w jej trakcie upewnić się, że jest rzeczywiście zdrowa, a tym samym zdolna do takiego wysiłku. Jeszcze przed badaniem można jednak wskazać grupy osób, którym dieta białkowa jest bezwzględnie odradzana.

W pierwszej kolejności warto zwrócić w tym momencie uwagę na osoby, które nie skończyły jeszcze dwudziestu lat. Nadwaga prowadząca do otyłości jest coraz większym problemem wśród nastolatków, wypada więc się cieszyć, że rosnąca grupa dziewcząt i chłopców chce zmienić ten stan rzeczy właśnie dzięki diecie. Dieta białkowa jest szeroko dyskutowana miedzy innymi na łamach portali społecznościowych oraz for internetowych czytanych również przez nastolatki. To właśnie z nich dziewczęta i chłopcy czerpią informacje na jej temat, one też utwierdzają młodych ludzi w przeświadczeniu, że dieta białkowa może być panaceum na ich problemy. Niestety, lekarze zdecydowanie sprzeciwiają się takiemu postrzeganiu kwestii związanych z odchudzaniem się zwracając uwagę między innymi na to, że młody organizm ma zdecydowanie inne potrzeby niż ten, który należy do dorosłego człowieka. Dieta białkowa w swojej pierwszej fazie jest wyjątkowo monotonna, a osoba realizująca jej założenia nie może sięgać nie tylko po owoce i warzywa, ale nawet po nabiał, w którego składzie znajduje się tłuszcz. Dorosły organizm jest w stanie znieść tego typu obciążenie, choć nie da się zaprzeczyć, że i on może mieć problem z uporaniem się z uczuciem zmęczenia i osłabienia. Skutki, jakie dieta białkowa wywołuje u nastolatków mogą być jednak znacznie poważniejsze, a radzenie sobie z nimi nie raz okazuje się zadaniem jeszcze trudniejszym niż gubienie zbędnych kilogramów.

Nad wprowadzeniem zasad charakterystycznych dla diety białkowej powinny zastanowić się również osoby aktywne fizycznie oraz wykonujące pracę wymagająca znacznego nakładu energii. Nie mówimy tu o reżimie żywieniowym tak drastycznym, jak ten, z którym mamy do czynienia w przypadku diety kopenhaskiej, nie da się jednak zaprzeczyć, że początkowo osoba odchudzająca się ma prawo odczuwać osłabienie. To ostatnie może rzutować na jakość wykonywanych obowiązków i poziom zaangażowania, nie warto zaś decydować się na odchudzanie mając świadomość tego, że może ono doprowadzić do zagrożenia życia. Tu jednak rozwiązaniem może być decyzja o wzięciu urlopu na czas trwania pierwszej fazy diety, badania prowadzone wśród osób odchudzających potwierdzają bowiem, że ludzki organizm dość szybko przyzwyczaja się do narzuconego mu reżimu żywieniowego, a tym samym początkowe dolegliwości z czasem również nie dają o sobie znać.

Nie można zapominać również o tym, że dieta białkowa nie została stworzona z myślą o kobietach w ciąży oraz tych, które już urodziły dziecko, ale nadal karmią je własną piersią. W tym pierwszym przypadku zastrzeżenia lekarzy muszą wydawać się czymś oczywistym, trudno nie zgodzić się bowiem z tym, że przyszła mama musi mieć na uwadze przede wszystkim zdrowie dziecka, które ma przyjść na świat. Odcinanie go od witamin i minerałów zawartych w owocach i warzywach jest wyjątkowo nierozsądnym posunięciem, nie da się przy tym zaprzeczyć temu, że dieta białkowa może doprowadzić i do znacznie poważniejszych komplikacji. O ile jednak kobiety w ciąży rzadko myślą o dietach, o tyle panie, które poród mają już za sobą często nie myślą o niczym innym. Pragnienie zrzucenia zbędnych kilogramów jest jak najbardziej naturalne, znowu wskazane jest jednak zastanowienie się nad tym, czy jego realizacja nikomu rzeczywiście nie zaszkodzi. Dziecko, które karmi się mlekiem matki, musi otrzymywać wszystkie składniki zawarte w pożywieniu, odizolowanie go od pewnych ich grup, które osobie dorosłej rzeczywiście nie są potrzebne w nadmiarze, nie jest zatem rozwiązaniem, które może przynieść zadawalające rezultaty.

Jeszcze przed inauguracją diety białkowej powinniśmy zresztą zastanowić się nad tym, czy postępujemy słusznie. Może nam wydawać się, że jesteśmy całkowicie zdrowi, tymczasem wiele poważnych chorób w pierwszej fazie swojego rozwoju po prostu nie wysyła sygnałów, które jesteśmy w stanie zinterpretować we właściwy sposób. Wizyta u lekarza, który zazwyczaj się nami zajmuje albo u znanego nam dietetyka jest zatem jak najbardziej wskazana, nawet wówczas, gdy wydaje nam się, że nie znajdujemy się w żadnej z grup ryzyka, a tym samym nie musimy w szczególny sposób martwić się o nasze zdrowie. Warto pamiętać zresztą i o tym, że dieta białkowa nie jest zabiegiem krótkotrwałym. W niektórych przypadkach może nas obowiązywać przez całe miesiące, a co za tym idzie nasz stan zdrowia również może zmieniać się w trakcie jej trwania. Jeżeli chcemy przeciwstawić się takiemu stanowi rzeczy, powinniśmy regularnie kontrolować swoją kondycję fizyczną i samopoczucie, gdy zaś zauważymy zmiany, które trudno jest wytłumaczyć jedynie osłabieniem będącym konsekwencją diety, warto, abyśmy podjęli konkretne kroki mające na celu ich zahamowanie. Nawet potrzeba pozbycia się bardzo dużej nadwagi nie powinna usprawiedliwiać działań, które mogą narażać na niebezpieczeństwo nasze własne zdrowie.